Klezmer – zespół tańca żydowskiego – Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy – oficjalna strona
Zamknij
Menu główne
 ZAPISZ SIĘ - ZAJĘCIA I WARSZTATY - Klezmer - Zespół Tańca Żydowskiego

Klezmer – zespół tańca żydowskiego

Zespół istnieje od przełomu 2006 i 2007 roku. Wszystko zaczęło się od Dni Kultury Żydowskiej organizowanych w Domu Narodowym w Cieszynie. Pierwszy wieczór żydowski zorganizowany był w 2003 roku i od tej pory takie spotkania, a także dni poświęcone kulturze żydowskiej były powtarzane co jakiś czas. W ramach tych imprez organizowane były również warsztaty tańca, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Na prośbę uczestników udało się zorganizować grupę, która spotykała się na stałych warsztatach od grudnia 2006 roku. Z tej grupy zostało w końcu dziesięć młodych osób, dla których ten taniec faktycznie stał się pasją. Pojawiła się wśród nich chęć wystąpienia na scenie oraz zaprezentowania swoich umiejętności. Pierwszy występ był w 2007 roku w Cieszynie, podczas Święta Trzech Braci.

Później zaczęły pojawiać się kolejne propozycje występów i tak powstał zespół, który przyjął nazwę „Klezmer”. Muzyka klezmerska na początku była związana z obrzędami religijnymi, a później przerodziła się w muzykę graną na weselach i różnych uroczystościach. Była grana głównie do tańca, który wyrażał przede wszystkim radość. Taki właśnie jest ten taniec, który daje nam – członkom zespołu wiele radości, ale chcemy tą radość przekazywać również innym osobom podczas występów.

Staramy się też trafić do różnych grup słuchaczy. Udział w zespole daje nam nie tylko radość z tańca, ale też możliwość przeżywania czegoś razem, zobaczenia i poznania nowych miejsc czy ludzi, pomaga również przełamać różne bariery. Przez te kilka lat występowaliśmy już kilkadziesiąt razy na różnych festiwalach, koncertach i imprezach w wielu miejscach w Polsce i w Czechach.

Udział w zespole to również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Jeśli lubisz tańczyć i chcesz doświadczyć radości w tańcu, to zapraszamy cię na nasze warsztaty, oraz do zespołu. Widzieliśmy na warsztatach ludzi, którzy przychodzili na nie w depresji, a wychodzili uśmiechnięci. Zapraszamy w każdy piątek do Domu Narodowego w Cieszynie. O godzinie 16.30 rozpoczynają się warsztaty, gdzie uczymy prostszych tańców. Są one otwarte dla każdego. Natomiast próby zespołu są po warsztatach, godz. 18.00. Warto przyjść, niezależnie od umiejętności tanecznych. Wystarczy zapał i chęci, a o resztę postaramy się już wspólnie.

Zapraszamy do zespołu, zwłaszcza panów i chłopaków, ponieważ część tańców żydowskich, szczególnie chasydzkich, jest wykonywana głównie przez mężczyzn. Zespół prowadzi Dorota Herok – absolwentka Chrześcijańskiej Szkoły Pantomimy, Dramy i Tańca, gdzie uczyła się pod kierownictwem amerykańskiej aktorki i tancerki Kathleen Ann Thompson. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się tańcem żydowskim prowadząc warsztaty w wielu miejscach w Polsce i za granicą. Swą wiedzę na temat tańca czerpie z m.inn. z uczestnictwa w corocznych warsztatach w Izraelu gdzie uczy się od izraelskich tancerzy i choreografów.

Zajęcia odbywają sie w piątki w godzinach 18.00 – 20.00
na Sali Baletowej Domu Narodowego

_klezmer-kopia

Nadchodzące wydarzenia

Sty
24
czw
2019
18:00 Góralskie kolędowanie z Zespołem... @ Dom Narodowy, Rynek 12
Góralskie kolędowanie z Zespołem... @ Dom Narodowy, Rynek 12
Sty 24@18:00 – 20:00
Góralskie kolędowanie z Zespołem "Mała Istebna" @ Dom Narodowy, Rynek 12
Zapraszamy na pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach projektu „Kaj indzi inakszy, u nas po naszymu”. Zapraszamy na Góralskie kolędowanie z Zespołem Regionalnym „Mała Istebna”. Koncert w świątecznym klimacie odbędzie się w sali widowiskowej[...]
Lut
7
czw
2019
18:00 Islandia – na granicy światów / ... @ Dom Narodowy, Rynek 12
Islandia – na granicy światów / ... @ Dom Narodowy, Rynek 12
Lut 7@18:00 – 20:00
Islandia - na granicy światów / Spotkanie ze Zdzichem Rabendą @ Dom Narodowy, Rynek 12
Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem i gawędziarzem Zdzichem Rabendą. 7 lutego (czwartek) godzina 18.00 Sala widowiskowa Domu Narodowego wstęp: WOLNY Temat prelekcji: „Islandia – na granicy światów” Każdy kto trafia na Islandię po raz pierwszy, może mieć[...]
Mar
5
wt
2019
20:00 Pogrzeb Basów 2019 / Pochování B... @ Střelniční 256/1
Pogrzeb Basów 2019 / Pochování B... @ Střelniční 256/1
Mar 5@20:00 – Mar 6@02:00
Pogrzeb Basów 2019 / Pochování Basy 2019 @ Střelniční 256/1
Karnawał na Śląsku Cieszyńskim tradycyjnie kończy Pogrzeb Basów. Oprócz świetnej zabawy jest to okazja do spotkania się ze sobą muzyków z całych Karpat. Wydarzenie odbędzie się 5 marca 2019. Rozpoczniemy o godz. 18.00 Mszą Góralską[...]

Kontakt

CIESZYŃSKI OŚRODEK KULTURY “DOM NARODOWY”
Rynek 12
43-400 Cieszyn
tel.: +48 33 851 07 11
sekretariat@domnarodowy.pl
NIP: 548 10 27 899

© 2019 domnarodowy.pl - COK “Dom Narodowy” Cieszyn Rynek 12 | Made with ♥ in Cieszyn / Český Těšín