NASZ MISTRZ TRADYCJI - HELENA LIPOWSKA
Bardzo się cieszymy, że Helena Lipowska będzie prowadzić kurs szycia szpencerów w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna: Pielęgnowanie tradycji: Nauka szycia szpencera do stroju cieszyńskiego.
Helena Lipowska z Brennej to mistrzyni tradycji, specjalistka w szyciu strojów ludowych Śląska Cieszyńskiego, w tym sukni, kabotków, zapasek i elementów męskich strojów. Swoją pasję do kultury ludowej realizuje przez współpracę z zespołami folklorystycznymi, muzeami oraz indywidualnymi zamówieniami. Jej prace trafiły do Niemiec, USA, Anglii i Czech. Aktywna członkini Związku Podhalan Oddziału Górali Śląskich, angażuje się w pielęgnowanie lokalnych tradycji i rzemiosła, a także występuje z zespołem w Polsce i za granicą. W 2020 roku otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Otrzymane oznaczenia i nagrody:
Niebawem ruszymy z zapisami na kurs oraz przedstawimy wytyczne jakie trzeba spełnić, aby dołączyć do projektu. Przypominamy, że Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" - COK pozyskał dofinansowanie na realizację Projektu w wysokości 26 000 zł, a będzie on realizowany w ramach działalności Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego / Centrum Folklóru Těšínského Slezska.
Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.