Calendar – Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy – oficjalna strona
Zamknij
Menu główne

Calendar

Sty
24
czw
2019
Góralskie kolędowanie z Zespołem „Mała Istebna” @ Dom Narodowy, Rynek 12
Sty 24@18:00 – 20:00
Góralskie kolędowanie z Zespołem "Mała Istebna" @ Dom Narodowy, Rynek 12

Zapraszamy na pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach projektu „Kaj indzi inakszy, u nas po naszymu”.

Zapraszamy na Góralskie kolędowanie z Zespołem Regionalnym „Mała Istebna”. Koncert w świątecznym klimacie odbędzie się w sali widowiskowej Domu Narodowego w Cieszynie w czwartek 24 stycznia 2019 o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Zespół Regionalny „Mała Istebna” działa w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie.

Lut
7
czw
2019
Islandia – na granicy światów / Spotkanie ze Zdzichem Rabendą @ Dom Narodowy, Rynek 12
Lut 7@18:00 – 20:00
Islandia - na granicy światów / Spotkanie ze Zdzichem Rabendą @ Dom Narodowy, Rynek 12

Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem i gawędziarzem Zdzichem Rabendą.

7 lutego (czwartek)
godzina 18.00
Sala widowiskowa Domu Narodowego
wstęp: WOLNY

Temat prelekcji: „Islandia – na granicy światów”

Każdy kto trafia na Islandię po raz pierwszy, może mieć wrażenie jakby lądował na innej planecie. Ta kraina lodu i ognia położona tuż pod kołem podbiegunowym, w miejscu połączenia dwóch płyt kontynentalnych posiada w swoim bogactwie aż 130 aktywnych wulkanów, gejzery, dziesiątki rzek, setki wodospadów i pół goetermalnych oraz potężny Vatnajokull – największy lodowiec w Europie. Islandia jest równocześnie jednym z najbogatszych krajów na świecie zamieszkałym przez zaledwie 350 tysięcy osób, z czego największą mniejszość etniczną stanowią Polacy. Niespodziewanie na kilka miesięcy stałem się jednym z jej mieszkańców, pracując jako przewodnik po różnych lodowcach i całej wyspie. W trakcie prezentacji opowiem o jasnych i mrocznych stronach mieszkania w tym niezwykłym miejscu. Zabiorę też widzów w zakamarki, do których na Islandii docierają nieliczni. Zajrzymy do jaskiń lodowych, szczelin lodowcowych, obejrzymy zorzę polarną, podejmiemy dwukrotną próbę zdobycia słynnego wulkanu Eyjafjallajökull i przemierzymy Landmanalaugar – jeden z najpiękniejszych górskich szlaków trekkingowych na świecie.

Zdzich Rabenda

zawodowy gawędziarz, przewodnik po islandzkich lodowcach, miłośnik sportów ekstremalnych, gór i fotografii. Od wielu lat próbuje zrozumieć świat. Na co dzień łączy swoje zainteresowania wraz z wykształceniem antropologa i animatora kultury. Prowadzi na terenie całego kraju działalność edukacyjną pod szyldem Tyś Widzioł – Podróże i Edukacja, w ramach której realizuje prezentację oraz warsztaty o tematyce etnologiczno- podróżniczej adresowane dla dzieci i dorosłych.

Mar
5
wt
2019
Pogrzeb Basów 2019 / Pochování Basy 2019 @ Střelniční 256/1
Mar 5@20:00 – Mar 6@02:00

Karnawał na Śląsku Cieszyńskim tradycyjnie kończy Pogrzeb Basów. Oprócz świetnej zabawy jest to okazja do spotkania się ze sobą muzyków z całych Karpat. Wydarzenie odbędzie się 5 marca 2019. Rozpoczniemy o godz. 18.00 Mszą Góralską w intencji Kazka Urbasia w Kościele Marii Magdaleny w Cieszynie.

Później zabawa przeniesie się do sali Kass Střelnice w Czeskim Cieszynie, gdzie od 19.30 zagrają kapele góralskie.

Bilety w cenie 500 koron (80 zł) do nabycia drogą internetową pod tym adresem.

Organizatorami wydarzenia są Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” – COK i Kulturní a společenské středisko „Střelnice” – Kass.

event-fp-pogrzeb-basow

Plesová sezóna na Těšínském Slezsku tradičně končí pochováním basy. Kromě skvělé zábavy je to místo, kde je možnost setkat se s hudebníky z celého okolí. Letošní pohřeb basy připadá na úterý 5. března. V 18:00 hodin bude vysloužena mše Kazka Urbasia v kostele Marie Magdaleny v Cieszyně. A poté se již zábava přenese do sálu KaSS „Střelnice” v Českém Těšíně, kde od 19:30 hodin budou hrát gorolské kapely.

Vstupenky v ceně 500 Kč (80 zł)
Vstupenky jsou v předprodeji na pokladně Kass Střelnice a také online:
http://www.kassct.cz/pochovani-basy-pogrzeb-basow/

Kontakt

CIESZYŃSKI OŚRODEK KULTURY “DOM NARODOWY”
Rynek 12
43-400 Cieszyn
tel.: +48 33 851 07 11
sekretariat@domnarodowy.pl
NIP: 548 10 27 899

© 2019 domnarodowy.pl - COK “Dom Narodowy” Cieszyn Rynek 12 | Made with ♥ in Cieszyn / Český Těšín