To wyjątkowe miejsce poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu dziedzictwa kulturowego regionu Śląska Cieszyńskiego. Powstało w 2019 roku ramach projektu „Kaj indzi Kaj indzi inakszy – u nas po naszymu. Kultura ludowa Śląska Cieszyńskiego”, którego celem było zwiększenie atrakcyjności turystycznej poprzez stworzenie wspólnej oferty opartej na lokalnych tradycjach i folklorze.
Centrum jest przestrzenią otwartą dla wszystkich – prowadzi szeroką edukację regionalną, organizuje warsztaty artystyczne, koncerty, wystawy oraz spotkania z wyjątkowymi ludźmi, zainteresowani tematem Śląska Cieszyńskiego. To idealne miejsce do odkrywania autentycznego klimatu Śląska Cieszyńskiego i aktywnego uczestnictwa w kultywowaniu jego tradycji.
Zrealizowano tu liczne projekty, m.in.:
- „Zapomniane dźwięki – cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży” dofinansowany z programu EtnoPolska 2024. Obejmał zajęcia związane z gwarą, muzyką, tańcem, grą na tradycyjnych instrumentach oraz dawnymi metodami kiszenia kapusty czy wyrobu sera i masła.
-
„TĚŠÍNSKÉ GO – CIESZYŃSKIE GO”, wspierający edukację regionalną w szkołach po obu stronach Olzy. W ramach projektu powstały Mapa Zwyczajów Śląska Cieszyńskiego, Gra pudełkowa „Cieszyńskie GO”, Mapa Gwary i Strojów oraz publikacja „Cieszyński rok w kulturze obrzędowo-zwyczajowej”.
-
„Cudze chwolicie, czyli wydarzóne warsztaty stela” dofinansowany z programu EtnoPolska 2020 - zrealizowano cykl warsztatów dla dzieci
Szczególną ofertę kierujemy do szkół i przedszkoli – organizujemy warsztaty regionalne, które pozwalają dzieciom i młodzieży w praktyczny sposób poznawać kulturę regionu. Zapisy prowadzi Agnieszka Pawlitko, Specjalistka ds. Edukacji Kulturalnej.
Kontakt: 668 860 354 / a.pawlitko@domnarodowy.pl
Zapraszamy do korzystania z oferty i odkrywania bogactwa kultury Śląska Cieszyńskiego!
Zapraszamy do wzięcia udziału w II Międzynarodowym Konkursie Malarskim im. Pawła Wałacha
LINK: https://domnarodowy.pl/wydarzenie/iimiedzynarodowykonkursmalarskipawlawalacha
Wystawa: SERCEM MALOWANE - wystawa obrazów na szkle, archiwalnych zdjęć i artefaktów związanych z życiem i twórczością Antka Szpyrca
Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na wernisaż wystawy organizowanej w ramach działalności Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego. Na wystawie "Sercem malowane" zaprezentowane zostaną obrazki malowane na szkle, archiwalne zdjęcia i artefakty z życia Antka Szpyrca, nieżyjącego już artysty z Jabłonkowa. Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 13 marca 2025 r. o godzinie 17:00 w Centrum Folkloru Śląska Ciesszyńskiego, na drugim piętrze Domu Narodowego w Cieszynie (Rynek 12). Wernisaż uświetni występ członków Zespołu "Blaf" z Jabłonkowa, a o artyście opowie Prof. Daniel Kadłubiec.
SERCEM MALOWANE
wystawa obrazów na szkle, archiwalnych zdjęć i artefaktów związanych z życiem i twórczością Antka Szpyrca
- czwartek, 13 marca 2025
- godz. 17:00
- Dom Narodowy w Cieszynie, Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego (Rynek 12).
- wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 maja 2025 w godzinach pracy Ośrodka Kultury
- słowo: Prof. Daniel Kadłubiec
- muzyka: członkowie Zespołu "Blaf" z Jabłonkowa
ANTONI SZPYRC
Antoni Szpyrc urodził się w 1950 roku w Jabłonkowie, a mieszkał w Wędryni na Zaolziu. Zmarł 29 grudnia 2014 roku. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Swoje prace prezentował na wystawach w Czechach i w Polsce. Był również jednym z nielicznych artystów, którzy tworzyli obrazy na szkle. Inspirował się obrazkami z XVIII i XIX wieku. Jego prace opowiadały o dawnym życiu w Jabłonkowie i na całym Śląsku Cieszyńskim. Był też zaangażowanym społecznikiem.

ARCHIWUM:
14.03.2025 - 30.05.2025 -Sercem malowane / wystawa obrazów na szkle, archiwalnych zdjęć i artefaktów związanych z życiem i twórczością Antka Szpyrca
19.10.2024 - 31.12.2024 - Zaolzie zaprasza / wystawa kobiecego stroju cieszyńskiego z kolekcji Danuty Chwajol