Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie
13.04.2025 19:00 - 13.04.2025 21:00
Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na koncert zespołu InTune pt. "Ofiarą Bogu żalem zdjęcia dusza...", w ramach cyklu Muzyka Pasyjna w Cieszynie. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 13 kwietnia o godzinie 19:00 w Kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie. W programie kompozycje: H.I.F. von Bibera, G.F. Sancesa, G.F. Händla. Wstęp wolny!
KONCERT ZESPOŁU INTUNE
"Ofiarą Bogu żalem zdjęta dusza..."
II Muzyka Pasyjna w Cieszynie
Wystąpi zespół InTune:
Kierownictwo artystyczne wydarzenia: Grażyna Durlow
Zespół InTune tworzą Aleksandra Radwańska (skrzypce barokowe) oraz Urszula Jasiecka-Bury (klawesyn/organy). Wędrówka muzyczna każdej z nich doprowadziła do wspólnej pasji, której rozwijanie okazało się być nieustannym poszukiwaniem nowych muzycznych rozwiązań. Doświadczenie zdobyte na wspólnej scenie stało się początkiem istnienia InTune, którego twórczość charakteryzuje się niekonwencjonalnym podejściem do wykonawstwa muzyki dawnej, a w konsekwencji jest źródłem wielu autorskich projektów artystycznych. InTune to koncepcja dwuosobowego zespołu, elastycznie dopasowującego się do potrzeb - od duetu poprzez większy skład instrumentalny, nie wykluczając wokalu oraz tajemniczego świata perkusistów. To wszystko w stylistyce, której na imię - BAROK. W zakresie muzyki kameralnej z organami zespół sięga również po literaturę późniejszą – okres romantyzmu i początku XX wieku odnosząc się adekwatnie do stylistyki miejsca i instrumentarium. Zespół występował w ramach festiwali: Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej, Mikołowskie Dni Muzyki, Festiwal Muzyka w cieniu wygasłych wulkanów, Pasłęcki Festiwal Organowy, Muzyka na Pijarskiej, Wschodni Festiwal Muzyki Barokowej w Zamościu, Stralsunder Orgeltage.
Aleksandra Radwańska (skrzypce barokowe)
Ukończyła studia w klasie skrzypiec barokowych w Akademii Muzycznej w Katowicach. Zainteresowania poszukiwaniem nowych, nieznanych dotąd utworów, przeznaczonych na skrzypce, doprowadziły ją do podjęcia próby stworzenia współczesnej edycji nutowej sonat skrzypcowych anonimowych kompozytorów. Jest laureatką licznych konkursów, koncertuje w Polsce i za granicą.
Urszula Jasiecka-Bury (organy, klawesyn) ukończyła katowicką Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego. Studia te ukończyła z wyróżnieniem. W 2005 roku letni semestr spędziła w Brukseli studiując w Koninklijk Conservatorium w klasie klawesynu Hermana Stindersa oraz klasie organów Luca Bastiaens. Swe umiejętności doskonaliła uczestnicząc w wielu organowych, klawesynowych i kameralnych warsztatów prowadzonych przez wybitnych muzyków z Polski i zagranicy. Jest laureatką III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumii (2000). Przez ponad 17 lat współtworzyła jako organistka i klawesynistka Zespół Muzyki Dawnej „Parnassos”, który jako jedna z pierwszych formacji na terenie Śląska profesjonalnie zajmował się historycznym wykonawstwem muzyki renesansu i baroku. Zespół ten, aktywnie koncertując w kraju i poza jego granicami zajął w marcu 2004 roku II miejsce na konkursie muzyki barokowej w Wuppertal (Niemcy) oraz nagrał 2 płyty z muzyką XVII i XVIII - wieczną. Urszula Jasiecka-Bury występuje regularnie jako solistka a także kameralistka przyjmując zaproszenie zespołów kameralnych i orkiestr, a także tworząc własne projekty z wieloma znakomitymi muzykami. Łącząc doświadczenia muzyka i organizatora roku prowadzi od 2004 festiwal „Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej” a przez ponad 10 lat była kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Czechowicach-Dziedzicach. Koncertowaniu towarzyszy działalność pedagogiczna - Urszula Jasiecka-Bury prowadzi klasy organów i klawesynu w Zespole Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. W jej szkole umożliwiono w 2014 roku naukę gry na klawesynie w szkole muzycznej I stopnia (wiek 6,7 lat). W początkowym okresie była to jedna z dwóch takich klas w Polsce. Przez ponad 10 lat wykładała wykładała przedmioty specjalistyczne w zakresie organów i klawesynu w Akademii Muzycznej w Katowicach i Łodzi. W 2020 roku uzyskała tytuł doktora w macierzystej uczelni. Stypendystka prezydenta Miasta Bielska-Białej (2023), nagrodzona za osiągnięcia dydaktyczne przez Ministra Kultury (2023).
Gościnnie:
Victoria Lerche-Kurpas jest mezzosopranistką oraz klawesynistką.
W 2024 roku ukończyła studia magisterskie w klasie klawesynu dr. hab. Marka Pilcha, prof. AM, w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Rok wcześniej, uzyskała dyplom tej samej uczelni w klasie śpiewu prof. dr hab. Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej. Jest również absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie klawesynu dr Aleksandry Gajeckiej Antosiewicz oraz mgr Hanny Balcerzak. Jest laureatką wielu nagród, m.in.: III nagroda podczas ,,VI Forum Kameralnego Muzyki Dawnej” (Poznań, 2024); II nagroda podczas ,,VI Odin International Music Competition” (2021); I miejsce podczas ,,Charleston International Music Competition” (2021); II miejsce oraz dwie nagrody w postaci koncertów podczas ,,I Konkursu Klawesynowego im. Elżbiety Chojnackiej” (Rybna, 2019); I Nagroda podczas III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Współczesnej ,,Prix Annelie de Man” (Amsterdam,2018). Victoria doskonaliła swój warsztat pod kierunkiem wybitnych śpiewaków i klawesynistów, m.in.: Agnieszki Budzińska-Bennett, Beatriz Lafont Murcia, Mariusza Kwiecień, Jana Kobow, Urszuli Bartkiewicz. W 2022 roku została laureatką stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Młoda Polska”. Wielokrotnie wyróżniana była stypendiami Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2016 roku otrzymała Stypendium Académie Musicale de Villecroze we Francji. W tym samym roku dołączyła do ,,Programu Pomocy Wybitnie Zdolnym” Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Koncertowała w Polsce, Czechach, Niemczech, Holandii i Danii, wykonując muzykę solową, a także będąc częścią zespołów wokalnych oraz wokalno-instrumentalnych. W 2023 r. wraz z zespołem wokalnym ,,Exploratori Ensemble” Victoria brała udział w międzynarodowym projekcie „Jan Brant - Opera Omnia” zakładającym zebranie, opracowanie, rekonstrukcję i zarejestrowanie materiału na płytę, nienagranego do tej pory renesansowego kompozytora, Jana Branta. Album ten otrzymał prestiżową nominację do International Classical Music Awards ICMA 2025. Podczas koncertów Victoria chętnie łączy śpiew i grę na klawesynie, sięgając po utwory współczesne jak i barokowe.
Piotr Wacławik (dyrygent, viola da gamba)
W sezonie artystycznym 2024/2025 Piotr Wacławik wystąpił ze światowej sławy solistami, takimi jak Ivo Pogorelić, Bomsori oraz Yulianna Avdeeva, a także z orkiestrami w Europie i w Azji. Otrzymał stypendium dyrygencke w NDR Elbphilharmonie Orchestra, gdzie w sezonie 2024/2025 jest dyrygentem asystentem. Wcześniej sprawował tę funkcję w Filharmonii Narodowej w Warszawie (2022–2024) oraz w Aspen Music Festival and School (2024, Aspen Conductor Prize). W 2022 roku otrzymał III nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Jest również laureatem następujących konkursów: V Atlantic Coast International Conducting Masterclass and Competition (2019, I nagroda), London Classical Soloists International Conducting Masterclass and Competition (2018, I nagroda), II Ogólnopolski Konkurs Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (II nagroda oraz nagroda Orkiestry Symfonicznej). Zdobył także nagrodę pozaregulaminową w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „Jeunesses Musicales” w Bukareszcie (2019). W tym samym roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych w ramach Aspen Music Festival and School, gdzie latach 2019 i 2022 został wyróżniony nagrodą dyrygencką Roberta Spano. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem m.in. Jormy Panuli, Leonarda Slatkina, Alana Gilberta, Michaila Jurowskiego, Cristiana Măcelaru, Roberta Spano i Marka Stringera. Współpracował z Tonhalle-Orchester Zürich w ramach X Międzynarodowego Mistrzowskiego Kursu Dyrygenckiego prowadzonego przez Davida Zinmana.
Piotr Wacławik zadebiutował jako dyrygent w wieku 19 lat z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W sezonie 2019/2020 był dyrygentem rezydentem Opery i Filharmonii Podlaskiej, pełnił tę funkcję także w Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2022/2023. Pracował również jako dyrygent asystent w Operze Śląskiej (2019/2020) oraz w Operze Krakowskiej (2020/2022). W 2020 roku ukończył z wynikiem celującym studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno- – operowej Mirosława Jacka Błaszczyka oraz w klasie violi da gamba Krzysztofa Firlusa. Wcześniej kształcił się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach w klasie skrzypiec. Obecnie jest asystentem w klasie dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.