XVIII Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej – Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy – oficjalna strona
Zamknij
Menu główne
 DZIAŁO SIĘ U NAS - DZIAŁO SIĘ U NAS

XVIII Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

Kiedy:
11 Październik 2017@19:00 – 20 Październik 2017@21:00
2017-10-11T19:00:00+02:00
2017-10-20T21:00:00+02:00

Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej 2017

 

Koncert Inauguracyjny
11.10, 19.00, kościół pw św. Marii Magdaleny w Cieszynie

acoustic-quartet

ACOUSTIC QUARTET

Kwartet smyczkowy tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół wywodzi się z Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Na swoim koncie ma liczne występy na festiwalach muzyki klasycznej, współczesnej oraz transmisje radiowe m. in. 2 Program Polskiego Radia. Mateusz Moś – skrzypce, Marcin Sidor – skrzypce, Ewa Sidor – altówka, Mateusz Mańka – wiolonczela.

Program:

 1. G. F. Haendel – J. Halvorsen – Passacaglia g-moll na skrzypce i wiolonczelę
 2. A. Vivaldi – „Jesień” z cyklu „Cztery Pory Roku”
 3. W. A. Mozart – Divertimento D-dur
 4. Suita Walców (zaaranżowana przez Kamila Pawłowskiego zawiera najsłynniejsze walce Szostakowicza, Chaczaturiana, Kreislera, Chopina, Kilara oraz Czajkowskiego)
 5. F. Chopin – Nokturn Es-dur (arr. na kwartet Kamil Pawłowski)
 6. Suita Polek – (arr. Kamil Pawłowski zawiera polki J. Straussa oraz D. Szostakowicza)


12.X., 18:00, Evangelicky kostel Na Rozvoji, Cesky Tésin
HUDBA KRALOVEN

Trio Lyrico
Martina Kocianova – mezosopran
Katerina Englichova – harfa
Zofie Vokalkova – flétna

13.X., 18:00, Evangelicky kostel Na Nivach, Cesky Tésin
MODLITBA S VARHANY A PANOVOU FLETNOU

Liselotte Rokyta – Panova flétna
Sander van den Houten – varhany

14.X., 18:00, Evangelicky kostel Na Nivach, Cesky Tésin
VIVALDI: CTVERO ROCNICH DOB

Lucie Sedlakova Hdlova — sélo housle

Ensemble Lucis:
Viktor Mazacek — 1. housle
Jan Marek — 2. housle
Jan Nykryn — viola
Martin Sedlak — violoncello
Tadeas  Mesany — kontrabas
Eva Tornova  — cembalo

 

15.X., 18:00, Evangelicky kostel Na Rozvoji, Cesky Tésin
EVOKACE

Vokalni soubor  Gentlemen Singers

16.10. 19.00, kościół pw św. Elżbiety w Cieszynie
Klasycznie i… ludowo.

estrada-ludowa-czantoriaEstrada Ludowa „Czantoria” –  Zespół powstał w 1988r. Jego pierwszym dyrygentem był Marian Żyła, następnie Władysław Wilczak a od 2011 roku Danuta Zoń-Ciuk. Występuje zarówno w kraju jak i za granicą. Gościł między innymi: w Czechach, Niemczech, Chorwacji, Włoszech, na Słowacji, Litwie, Węgrzech czy Bułgarii. Czantoria od 1991 roku przedstawia w Ustroniu obrzęd dożynkowy w czasie tradycyjnego Święta Plonów, a od 1994 roku  koncertuje  w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a do najcenniejszych zalicza: srebrny medal Sejmu RP, wyróżnienie  Za zasługi dla województwa bielskiego i Za zasługi dla miasta Ustronia. Obecnie jest Reprezentacyjnym Zespołem Miasta Ustronia. Estrada Ludowa  Czantoria  dała dotychczas ponad  1000 koncertów wykonując głównie repertuar oparty na folklorze Ziemi Cieszyńskiej oraz utwory o tematyce patriotycznej, religijnej i biesiadnej. Ostatnie sukcesy zespołu to zdobycie w 2014 roku I miejsca w swojej kategorii na XXI Regionalnym Przeglądzie Pieśni Śląskie Śpiewanie w Cieszynie, w 2014 i 2016 roku I miejsca w I i III Edycji Europejskiego Konkursu Rozśpiewany Śląsk organizowanym przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie, w 2015 III miejsca w XXII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych Złoty Kłos w Zebrzydowicach oraz w 2017 roku Złotego dyplomu na Międzynarodowym Festiwalu Slovakia Folk w Bratysławie. Utwory w wykonaniu Czantorii zostały umieszczone między innymi na płycie autorskiej dyrygentki pt. Z Beskidów śpiewanie, nagranej podczas koncertu pt. Pieśni roztomiłych groni w Czeskim Cieszynie, w którym uczestniczyły także chóry działające przy Instytucie Muzyki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nowo nagrana, w całości wykonywana przez zespół płyta to Beskidzkie kolędowanie-zbiór pięknych kolęd i pastorałek przeplatany gwarowymi świątecznymi tekstami.

 

danuta-zon-ciuk-czantoriaDanuta Zoń-Ciuk  – dyrygent, nauczyciel akademicki,  zatrudniona na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studia muzyczne ukończyła z wyróżnieniem na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym tejże uczelni, a następnie kontynuowała edukację w Akademii Muzycznej w Warszawie na studiach podyplomowych. W 2014 roku uzyskała stopień doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej dyrygentura na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od początku swojej kariery zawodowej związana jest z Uniwersytetem Śląskim, z Wydziałami w Cieszynie oraz przez szereg lat z Państwową Szkołą Muzyczną w Będzinie i Cieszynie. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła prowadząc już w czasie studiów chór w cieszyńskiej PSM I i II stopnia. Jako asystent prof. Haliny Goniewicz-Urbaś pełniła funkcję drugiego dyrygenta w Akademickim Chórze Harmonia , w  Chórze Kameralnym Absolwent ze Skoczowa oraz  w Polskim Chórze Mieszanym Collegium Canticorum z Czeskiego Cieszyna. Z tym ostatnim współpracowała także samodzielnie. Prowadziła Chór Dydaktyczny Instytutu Muzyki w Cieszynie. Dyrygowała wieloma koncertami w kraju i za granicą  zdobywając najwyższe laury na  prestiżowych konkursach takich  jak : Międzynarodowy Konkurs im. A. Brucknera w austriackim Linzu, Międzynarodowy Konkurs Chóralny  Varsovia Cantus w Warszawie, czy ostatnio na Słowacji: w Rużomberoku i Bratysławie. Przygotowywała chóry do odtwarzania wielu dzieł wokalno-instrumentalnych. Obecnie  jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Kameralnego A piacere, w którego skład wchodzą studenci cieszyńskich wydziałów Uniwersytetu Śląskiego, a także Estrady Ludowej Czantoria z Ustronia. W 2008 roku odznaczona została  Srebrną Odznaką  Honorową , a w 2012 Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr  za działalność artystyczną.

 

Program:

I część

 1. opr. Władysław Wilczak- Polonez Ustroński
 2. Mikołaj Gomółka-Kleszczmy rękoma
 3. W. A. Mozart- Ave verum Corpus
 4. Giuseppe Verdi- Va pensiero z III aktu opery Nabucco
 5. Stanisław Moniuszko- Modlitwa w kościółku z opery Halka –solo Aleksandra Sikora, Maria Kiecoń

II część

 1. opr. Karol Chmiel- Hej gróniczki –solo Aleksandra Sikora
 2. opr. Adam Niedoba-Beskidzie , Beskidzie
 3. opr. Stanisław Hadyna, Władysław Wilczak –Wiązanka melodii ludowych Idóm gorole
 4. opr. Józef Firla- Posłuchejcie siostrzyczki
 5. opr. Jan Gawlas- Góralu, czy Ci nie żal-solo Maria Kiecoń, Aleksandra Sikora
 6. opr. Stanisław Hadyna- Hej tam w dolinie-solo Maria Kiecoń
 7. opr. Stanisław Hadyna – Ondraszek -solo Aleksandra Sikora
 8. opr. Karol Pyka-Nie chodź koło róży
 9. opr. Władysław Wilczak- Wiązanka melodii ludowych Kaj żeś była Hanuliczko

 

17.10, 18.00, kościół Jezusowy w Cieszynie

katarzyna-gacek-dudaKatarzyna Gacek-Duda (flet)  – multiinstrumentalistka a przede wszystkim flecistka  i pasjonatka muzyki etnicznej. Laureatka ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów z kategorii muzyki etnicznej oraz klasycznej. Propagatorka flecistyki etnicznej z całego świata. Jako mała dziewczynka grywała na piszczałkach beskidzkich. Kocha muzykę źródeł, która pochodzi z Beskidu. Jej pasją jest wyszukiwanie „perełek beskidzkich” i tworzenie nowych opracowań muzyki Beskidu.

filip-presseisenFilip Presseisen (organy), – polski organista i improwizator urodzony w 1985 roku w Szczecinie. Ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. dr h.c. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu jako stypendysta bawarskiego programu BAYHOST w 2013 roku, oraz klasę organów prof. Andrzeja Chorosińskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010. W trakcie studów wziął udział w rocznym programie Erasmus-Socrates i studiował w klasie prof. Franza Danksagmüllera w Hochschule für Musik w Lubece. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów takich jak Wolfgang Zerer, Michael Radulescu, Peter van Dijk, Harald Vogel, Martin Sander, Rudolf Mayer, László Fassang oraz Andrés Cea Galán. Oprócz tego, wziął udział w kursach improwizacji organowej prowadzonych przez prof. Wolfganga Seifena oraz Dirka Börnera. Po ukończeniu warszawskiej uczelni odbył półroczną praktykę organmistrzowską w warsztacie Kristiana Wegscheidera w Dreźnie (Wegscheider Orgelbau Dresden), oraz zakładzie braci Torkildsen w Norwegii (Torkildsen Orgelbyggerisen). Jest członkiem Baltisches Orgel Centrum, Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Bachowskiego oraz międzynarodowej grupy Bach-Societät. Koncertuje zarówno w kraju jak i zagranicą (Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Węgry, Norwegia, Litwa). Oprócz tego koncertuje jako improwizator, podkładając na organach muzykę do filmów niemych oraz współpracując z zespołem Flores Rosarum. W roku 2015 zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji „Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb im Babylon” w Berlinie, w roku 2016 został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego ION w Norymberdze otrzymując nagrodę specjalną Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych.

tomasz-chorzalskiTomasz Chorzalski (organy)  – urodził się w 1989 roku w Myślenicach. Naukę gry na organach rozpoczął w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Krakowie w klasie organów dr. Mieczysława Tuleji w wieku 12 lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, w której studiował pod kierunkiem prof. Józefa Serafina. W roku 2006 otrzymał Pierwszą Nagrodę w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Organów w Olsztynie. Jest także laureatem II Konkursu Muzyki Organowej i Organowo – Kameralnej w Mielcu, zdobywcą II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii, III nagrody w VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka w Gdańsku, III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji w Opawie, oraz III nagrody w Międzyuczelnianym Konkursie Improwizacji w Katowicach. Ma na swoim koncie występy w ramach różnych festiwali muzyki organowej i kameralnej takich jak : Festiwal Muzyki Organowej w Sejnach, Krakowskie Zaduszki Organowe, Krakowska Wiosna Organowa, czy Muzyka Młodych u Franciszkanów w Sanoku. Brał udział w mistrzowskich kursach prowadzonych przez m. in. Pietera Van Dijka, Juliana Gembalskiego i Lorenzo Ghielmiego. Koncertował w Polsce, a także we Francji, Włoszech, Szwajcarii i na Litwie.

 

Program:

Katarzyna Gacek-Duda –  Jan Sebastian Bach Koncert e – moll BWV 1059 na flet + B.C.  oraz J.S.Bach Sonata e-moll BWV 1034 na flet + B.C.

Tomasz Chorzalski – Sonata Na Tematy Gregoriańskie (autorski) oraz improwizacje.

Filip Presseisen – Max Reger – Sonata d-moll nr 2 op. 60 cz. I – Improvisation,

 1. S. Bach – Chorał Erbarm dich mein, o Herre Gott, BWV 721,

Improwizacja w stylu M. Regera na temat chorału Erbarm dich mein o Herre Gott.

 

18.X., 18:00, Sbor Cirkve bratrské, Cesky Tésin

ALTISSIMO SAXQUARTET

Lukas Kolek – sopran saxofon
Daniel Troszok – alt saxofon
Jiri Pohanka – tenor saxofon
Matus” Tomala – baryton saxofon

 

19.10, 19.00, kościół pw św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Chóralnie

chor-lutniaKatolicki Chór Kościelny „Lutnia” przy parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie pod kierownictwem Marii Gruchel. – działa od 85 lat. Inicjator i organizator cyklicznych koncertów : „Spotkania Śpiewacze Chórów Parafialnych Śląska Cieszyńskiego – Cantate Domino odbywających się corocznie w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

Chór kameralny „Allegrija” – śpiewa przy parafii św. Jana Niepomucena w Pogwizdowie o 11 lat. W swoim repertuarze posiada pieśni liturgiczne, kolędy, pieśni pasyjne również pieśni ludowe. Bierze czynny udział w życiu parafii. Występuje na diecezjalnych przeglądach kolęd i pieśni pasyjnych w Mazańcowicach. Był na konkursie „Psalte Deo” w Kętach jak i na przeglądzie „Cantate Domino” w Cieszynie. W swoim dorobku wydał dwie płyty kolędowe. Z repertuarem ludowym występuje na przeglądach gminnych i na dożynkach.

chor-dzwiek-z-karwiny-rajuChór mieszany „Dźwięk” Miejskiego Koła Polskiego Związku Kulturalno-oświatowego w Karvinie – Raju – działa przy Miejscowym Kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej.  Historia chóru jest długa – to prawie 90 lat!  Zespół artystycznie prowadzi mgr Tomasz Piwko. Jego zastępczynią jest mgr Barbara Tomanek.  Kierownikiem organizacyjnym – Antoni Tomanek. Chór „Dźwięk” bierze udział nie tylko w nabożeństwach w Karwinie, czy pobliskich okolicach, ale wyjeżdża również do Polski. Z wielką radością chórzyści umilają swym śpiewem czas emerytom w Domach Emyrtów w Karwinie i Ligotce Kameralnej.  Do najatrakcyjniejszych wyjazdów w ostatnich latach chór należał wyjazd do Pragi, Pardubic, Kolina, Morawskiej Trzebowej i Žďáru nad Sázavou. W repertuarze zespołu można znaleźć pieśni świeckie, czy sakralne, polskie i łacińskie utwory, ale również czeskie. Swoje głosy chórzyści przygotowują podczas regularnych poniedziałkowych dwugodzinnych prób, jak również na zgrupowaniach, które przebiegły w Ligotce Kameralnej, Milikowie, w Gutach, we Frydlancie. Tak bogatą działalność można realizować dzięki finansowemu wsparciu Miasta Karwina, Wspólnocie Polskiej oraz Konsulatu Generalnemu RP w Ostrawie.

 

Marta Wierzgoń  – urodziła się na Zaolziu, tam też mieszka i pracuje.

Kształciła się w Konserwatorium muzycznym w Ostrawie w klasie organów i fortepianu, studia kontynuowała w Akademii Muzycznej w Bratysławie w klasie organów

profesora J. V. Michalko. Doskonaliła się na kursach mistrzowskich F. Peetersa w Belgii.

Była wykładowcą na Uniwersytecie w Ostrawie, otworzyła i prowadzi klasę organową w Podstawowej Szkole Muzycznej Czeskim Cieszynie. Zasiada w jury konkursów organowych, prowadzi kursy dla organistów kościelnych.

Jako koncertująca organistka, poza Czechami występowała również w Polsce, na Słowacji,

w Austrii, w Niemczech, we Włoszech, w Szwajcarii, w Belgii, w Rosji.

Współpracuje z solistami i chórami, z którymi zrealizowała kilka nagrań. W programach swych koncertów prezentuje muzykę : od renesansu aż po współczesność, w tym często muzykę czeskich kompozytorów.

Przygotowała i zrealizowała kilka nietradycyjnych projektów artystycznych, wykorzystując połączenie organów z fortepianem, perkusją, instrumentami dętymi blaszanymi, czy koncerty z wizualizacją.

Jest inicjatorką i dyrektorem artystycznym festiwalu organowego w Karwinie.

Muzyka to dar piękna i radości, które chce przekazywać drugim.

 

20.X., 19:00 Kostel Nejsvetéjsiho srdce Jezisova, Cesky Tésin

KOMORNI ORCHESTR CAMERATA JANACEK

Jan Ostry    – pricna flétna

Nadchodzące wydarzenia

Cze
30
sob
2018
21:30 13. FESTIWAL FILMOWY „WAKACYJNE ...
13. FESTIWAL FILMOWY „WAKACYJNE ...
Cze 30@21:30 – Sie 25@23:00
13. FESTIWAL FILMOWY "WAKACYJNE KADRY I DŹWIĘKI"
Zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Wakacyjne Kadry i Dźwięki. Tym razem plenerowe projekcje odbywać się będą w wakacyjne piątki i soboty na Wzgórzu Zamkowym, na terenia Browaru Zamkowego Cieszyn. Początek – zawsze o 21.30. Wstęp[...]
Lip
20
pt
2018
21:30 13. WAKACYJNE KADRY I DŹWIĘKI – ... @ Browar Zamkowy Cieszyn Dojazdowa 2
13. WAKACYJNE KADRY I DŹWIĘKI – ... @ Browar Zamkowy Cieszyn Dojazdowa 2
Lip 20@21:30 – Lip 21@22:30
13. WAKACYJNE KADRY I DŹWIĘKI – WEEKEND IV / KINO PLENEROWE @ Browar Zamkowy Cieszyn Dojazdowa 2
20.07 – FILM NIEMY Z MUZYKĄ NA ŻYWO: Bestia( 1917) A, Herz (Pola Negri)- jedyny zachowany polski film z Polą Negri. muzyka: Czerwie – to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu,[...]
Sie
1
śr
2018
17:00 Pamięć ’44
Pamięć ’44
Sie 1@17:00
Pamięć '44
Cieszyn – jak co roku – pamięta o bohaterach! Po raz kolejny w Rocznicę Godziny „W” gromadzimy się na Cieszyńskim Rynku. Od 16.30 będzie czynny punkt wydawania pamiątkowych powstańczych opasek, o 17.00 – minutą ciszy[...]
Sie
25
sob
2018
18:00 Strachy Na Zamku
Strachy Na Zamku
Sie 25@18:00
Strachy Na Zamku
Jak co roku żegnamy wakacje z … dreszczykiem. Duchy, zjawy, upiory, czarownice i inne monstra po raz kolejny wezmą we władanie Wzgórze Zamkowe. Nie zabraknie konkursu na najstraszniejsze straszydło, upiornej dyskoteki, a na zakończenie –[...]

Kontakt

CIESZYŃSKI OŚRODEK KULTURY “DOM NARODOWY”
Rynek 12
43-400 Cieszyn
tel.: +48 33 851 07 11
sekretariat@domnarodowy.pl
NIP: 548 10 27 899

© 2018 domnarodowy.pl - COK “Dom Narodowy” Cieszyn Rynek 12 | Made with ♥ in Cieszyn / Český Těšín