W sobotę i w niedzielę na Jarmarku Świętego Mikołaja rozgrzeje nas kolejna odsłona programu artystycznego na scenie plenerowej. Tym razem nie zabraknie również Gości z naszego miasta partnerskiego, Pucka! I to pokaźnej grupy Gości, bo do Cieszyna wybiera się Pucka Orkiestra Dęta, która zagra dla nas na rynku w sobotę (14 grudnia). Sobotni program artystyczny rusza o 15:00!
JARMARK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
14 grudnia (sobota)
od godz. 15:00
PUCKA ORKIESTRA DĘTA
Swe początki orkiestra zawdzięcza rybackiej bazie remontowej przy Puckich Zakładach Mechanicznych, przy której to powstała w 1951 r. Jej pierwszym kapelmistrzem z prawdziwego zdarzenia był Ksawery Blaszke, który szefował orkiestrze do roku 1967.W tym okresie trzon repertuaru orkiestry stanowiły marsze, walczyki i poleczki, a sama orkiestra wielokrotnie urozmaicała wszelkie uroczystości na Ziemi Puckiej. W roku 1960 Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Ziemi Puckiej rozpoczyna swą działalność pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej. W 1967 r. batutę w RODZP przejmuje młody ambitny wychowanek orkiestry Roman Lesner, który prowadził ją do roku 1999. Za kapelmistrzostwa Romana Lesnera notuje się spory wzrost poziomu muzycznego orkiestry.
W roku 1969 z powodu muzycznego udzielania się członków orkiestry w uroczystościach kościelnych RODZP zostaje rozwiązana, jednak nie zaprzestaje działalności a tylko zmienia mecenasa z OSP na parafię Rzymsko-katolicką w Pucku, która zakupiła dla orkiestry instrumenty. Do 1975 r. orkiestra bierze udział tylko w uroczystościach kościelnych. W 1975 r. dochodzi do porozumienia pomiędzy władzami Pucka a orkiestrą i zostaje ona reaktywowana przy Puckim Domu Kultury. W 1978 r. Urząd Miasta ufundował orkiestrze mundury.
Po przełomie w 1989 r. tak jak inne instytucje również orkiestra boryka się z przeróżnymi problemami. Prócz problemów finansowych, po wyburzeniu gmachu PDK doszły problemy z lokum dla orkiestry. Dopiero w 2000 r. po przejściu pod patronat Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, orkiestra doczekała się odpowiedniej sali prób. W roku 1999 na stanowisku kapelmistrza orkiestry pana Lesnera zastępuje młody, ambitny muzyk z dorobkiem artystycznym - Ryszard Bizewski. Związał się z nią na 24 lata, do 2023 roku.
Rok 2024 to rozkwit Puckiej Orkiestr Dętej dyrygentem zostaje kmdr. por. Maciej Budziński. Orkiestra nabiera siły nie tylko reprezentacyjnie, muzycznie ale i ilościowo. Muzycy z Ziemi Puckiej, i nie tylko, chętnie podejmują współpracę. Szeregi Orkiestry zaczęli zasilać uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Pucku. Orkiestra przeżywa swój renesans. Gra liczne koncerty podczas uroczystości państwowych, miejskich oraz wiejskich. Przez cały okres wakacyjny koncertuje na Zielonym Mostku w pucku dając radość licznie przysłuchującym się mieszkańcom oraz turystom. Prowadzi Rewię Orkiestr Dętych, zapraszając liczne orkiestry z Powiatu puckiego ale i nie tylko. Dzisiaj przyjechaliśmy do Państwa, mieszkańców naszego miasta partnerskiego, by wspólnie świętować ten wspaniały, przedświąteczny okres. W lutym 2022 roku orkiestra została włączona w skład Biblioteki Publicznej im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku zarządzaną przez Małgorzatę Kolendowską, stając się tym samym jej jednostką artystyczną z zachowaniem nazwy Pucka Orkiestra Dętych.